Haber

Cumhuriyetin 100. Yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nden dev yatırım

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ve Konya belediye tarihinin tek seferde ihale edilen en yüksek bütçeli yatırımı olan Ağır Bakım Kentsel Dönüşüm ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün temeli, Milli Savunma Bakanı Yaşar’ın katıldığı törenle atıldı. Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu.


Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak Ağır Bakım Kentsel Dönüşüm ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün temeli törenle atıldı.

Tesisin taşınacağı Selçuklu Aşağı Pınarbaşı Mahallesi’nde düzenlenen temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da gerçekleştirdikleri 4 değerli kentsel dönüşüm projesini anlattı.

Yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarından ilkinin Türkiye’nin en büyük canlandırma projesi olan Darü’l-Mülk Projesi olduğunu ve bu kapsamda tarihi alanda 20 farklı noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini hatırlatan Prof. Önder Altay, “Konya’nın yıllardır bahsettiği Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’dan başlayarak Taş Bina ve Alaaddin Cephe İyileştirmeleri ile devam eden projede şimdi yapbozun modüllerini tek tek yerleştiriyoruz. Meram Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz Büyük Larende Dönüşümü ile de devam ediyor. “İnşallah bu 20 ayrı noktada yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmaları, Konya’nın Darü’l Mülk statüsünün ve Konya’nın varlığının işareti ve mührü olacaktır. Selçuklu’nun başkenti” dedi.

 

“ESKİ SANAYİ VE KARATAY SANAYİ’Yİ 2024 SONUNDA YENİ YERİNE TAŞIYACAĞIZ”
 

İkinci büyük kentsel dönüşümün ise Konya’da yıllardır konuşulan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınmasıyla ilgili olduğunu belirten Önder Altay, “Merkezde bulunan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’yi taşıdık. Artık fiziki olarak şehrimize hizmet veren, hem esnafımıza hem de şehrimize yakışmayan Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toplu Konut Yönetimi ve Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yeni yerine taşıyoruz. Konya tarihindeki en önemli kentsel dönüşüm, 2 bin 654 dükkan ve 134 iş merkezinden oluşuyor.

 

“TSK’NIN EN MODERN SİLAHLARINI İNŞA ETMEK BENİM ŞANSIMDI”
 

Başkan Altay, Milli Savunma Bakanlığı ile imzalanan protokol ile iki büyük kentsel dönüşümün bu bağlamda büyük değer taşıdığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Milli Savunma Bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz ilk kentsel dönüşüm Arsenal Kentsel Dönüşümüdür. Sille Bölgesi’nde 1 milyon 670 bin metrekare alanda Milli Savunma Bakanlığımıza ait cephaneliğimiz var. Bu alan hem fiziki yapısı hem de özellikle Meram Tıp Fakültesi’nin yapımıyla şehrimiz için önemli bir güvenlik sorunu oluşturuyordu. Şu an itibariyle 8 milyon metrekare alana sahip Çumra’da; Eskimo mühimmat depoları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin akıllı mühimmatlara uygun en modern cephaneliğini inşa etme şansına sahip olduk. Bugüne kadar mühimmat cephaneliğine yaklaşık 1,5 milyar lira harcama yaptık. Üçüncü etap ihalesini de tamamladık. Cephaneliğin taşınmasına yaklaşık 2 milyar lira harcanacak. Karşılığında mühimmat deposunun bulunduğu alan Büyükşehir Belediyemize devrediliyor. “O bölgede yatay mimariye uygun kentsel dönüşüm planlamaları yapıyoruz.”

“KONYA BELEDİYESİ TARİHİNDE TEK SEFERDE YAPILAN EN BÜYÜK İHALEYİ YAPTIK”
 

Başkan Altay şunları söyledi: Temelini attığımız iş 56. Bakım Fabrikası inşaat işidir. Konyalıların Ağır Bakım dediği 640 bin metrekarelik alanda dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bu dönüşüm kapsamında taahhütte bulunduk. Sayın Bakanımızın ve değerli misafirlerimizin katılımıyla 56. Ağır Bakım Fabrikalarının inşaatının temelini attık. 140 bin metrekare kapalı alana sahip Türkiye’nin en çağdaş tesislerinden biri burada inşa ediliyor. Bu işin bizim için bir diğer değeri ise Konya tarihinin tek seferde yapılan en büyük ihalesi olmasıdır. “Yeni fiyatla 2,5 milyar liralık bir iş yürütüyoruz”sözlerini kullandı.

KONYA MİLLET BAHÇESİNİN 4 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR MİLLET BAHÇESİ DAHA
 

Bunun karşılığında mevcut Ağır Bakım’ın bulunduğu 640 bin metrekarelik alanın da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini vurgulayan Başkan Altay, “Orada şehrimize yaklaşık 400 bin metrekarelik yeşil alan kazandıracağız,” dedi. Stadyum Millet Bahçesi’nin 4 katı büyüklüğünde. Bununla; Kentsel dönüşümde kullanılmak üzere sağlık tesisi alanları, eğitim tesisi alanları ve konut alanları da yer alacak. “Böylece Milli Savunma Bakanlığımızla imzaladığımız iki protokol kapsamında ordumuza ve bakanlığımıza cari maliyeti yaklaşık 4,5 milyar dolar olan yeni tesisler kazandırıyoruz.”

“MEHMETÇİK’E KONYA HALKININ HEDİYESİ OLARAK BAKIYORUZ”
 

Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Biz burada şehrimizin menfaati için bunları yaparken; Bir yandan da Milli Savunma Bakanlığımızın sorumluluğundaki tesislerin yenilenmesi olarak görüyoruz. Bunu Konyalıların Mehmetçik’e bir hediyesi olarak görüyoruz. Biz burada barış içinde bunları yaparken, Türkiye sınırlarındaki kahraman askerlerimiz de güvenliğimiz için canla başla çalışıyor. Kendilerine Konya’dan sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım ayağınıza taş değmez. 56. Ağır Bakım Fabrikamızın temel atma törenini onurlandıran Sayın Bakanımıza, Kara Kuvvetleri Komutanımıza ve tüm protokolümüze teşekkür ediyorum. Böyle değerli bir tesisi Konya’ya kazandırdığımız için çok mutluyuz. Her zaman söylediğimiz gibi el ele verdik ve Konya’nın hayallerini gerçekleştiriyoruz.”

“BU TESİS, BAŞARIYLA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ OPERASYONLARI DESTEKLEMEYE KATKIDA OLACAK”
 

Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, “Bugün temelini atacağımız 140 bin metrekare inşaat alanına sahip bu tesis, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yürüttüğümüz operasyonların desteklenmesine katkı sağlayacak” dedi. büyük bir özveri ve başarı. Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında görevlendireceği gezici bakım-onarım ekipleriyle birliklerimize sürekli destek verecek. Kahraman ordumuzun gücüne güç katacak bu projenin aynı zamanda barış ve hoşgörü şehri Konya’ya ve bölgeye ayrı bir değer katacağına inanıyorum. “Konya’da imalatı halen devam eden Mühimmat Bölüğü Komuta Tesisleri’nin Çumra’da inşa edilmesinde emek ve özverilerinden dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve belediyemize de teşekkür ediyorum.”

“KONYA’MIZDA GEÇMİŞTEN BUGÜNE HİZMETLER KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR”
 

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı tebrik ederek, şunları söyledi: “Kendisine şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Çok şükür Konya’da hizmetler geçmişten günümüze kesintisiz devam ediyor. Şu anda iki önemli etkinliği hayata geçiriyoruz. Ordumuzun böylesine değerli bir fabrikasının, Konya Organize Sanayi’ye entegre olacak Ankara Yolu üzerinde hayata geçiyor olması, hem şehrimiz hem de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz açısından değerlidir. Karşısında hem Organize Sanayi hem de Aselsan yatırımı var. Bunun kümelenmeye, birbirini etkilemeye ve diğer yatırımlara hız kazandırmaya yol açacağını düşünüyorum” dedi.Bir açıklama yaptı.

“PROJENİN GELECEĞE GÜVENLE BAKMAMIZA YARDIMCI OLMASINI DİLİYORUM”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “İlimizdeki yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik yerel belediyelerimizin yaptığı çalışmalar oldukça nitelikli. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ilçe belediyelerimize teşekkür ediyorum. Projenin Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve şehrimize hayır ve bereket getirmesini, geleceğe güvenle bakmamızı sağlamasını diliyorum.“dedi.
 

“KONYA HİZMET VE ÇALIŞMA BELEDİYESİ İÇİN ÖRNEK BİR ŞEHİRDİR”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Konya’nın tarımdan sanayiye, kültürden turizme birçok alanda sağladığı katma değerle Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğunu ve şehirlerin bu kadar değerli bir seviyeye ulaştığını belirterek konuşmasına devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla mümkün. başladı.

“KONYA’MIZ BU PROJEYİ ÇALIŞMASI VE BAŞARIYLA TAMAMLAYACAKTIR”
 

Tarihi ve kültürel mirasına çağdaş belediyecilik anlayışıyla yeni yatırımlar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bugün değerli bir yatırıma daha imza attığını kaydeden Bakan Güler, “Temelini atacağımız bu fabrika, Belediyemizin bugüne kadarki en büyük bütçe yatırımı olmasının yanı sıra stratejik bir özelliğe de sahiptir. 1950 yılından bu yana hizmet veren 56. Bakım Fabrikamızın yeniden konumlandırılması, bu yatırımla tesis ve kabiliyetlerinin artırılması, kahraman ordumuzun kritik ihtiyaçlarının karşılanması açısından son derece değerlidir. “Konya’nın bu projeyi başarı ve başarı ile tamamlayacağına, savunma sanayi alanında ülkemizin kalkınmasına katkılarını artırarak sürdüreceğine inanıyorum.”
 

“TSK’MIZ BİR EKİPMAN VE TEKNOLOJİK OLARAK GÜÇLÜ BİR TESİSE DAHA SAHİP OLACAK”

Savunma ve havacılık ihracatında lider şehirlerden biri olan Konya’nın, potansiyeli ve yarattığı ekosistemle savunma sanayiinin gelişmesinde merkez üs konumunu daha da güçlendireceğini vurgulayan Bakan Güler, “Bu yeni tesisle, Fabrikamızın büyük ordumuza olan katkılarının önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine yürekten inanıyoruz.” İnanıyorum. Fabrikamızın açılışıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güçlü donanım ve teknolojiye sahip bir tesise daha kavuşacak. Bu sayede ihtiyacımız olan hizmetler daha aktif, daha modern ve daha hızlı bir şekilde sunulacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde savunma sanayii başta olmak üzere hemen her alanda yakaladığımız gelişme ve ilerleme ivmesini en üst seviyelere çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu tarihi dönemde, Türk Yüzyılını aynı zamanda savunma sanayi ve üretim yüzyılı haline getirmek en önemli hedefimizdir. “Bu anlayışla milletimizin bakanlığı olarak, yerli ve milli savunma sanayimizin gelişmesi de dahil olmak üzere, ülkemizin ve asil milletimizin bekası için gece gündüz çalışmaya devam edecek, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için gayret göstereceğiz. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler