Ekonomi

Kanada’da rekor kıran altın hırsızlığında altı kişi tutuklandı

Kanada ve ABD kolluk kuvvetleri, Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’nda 22 milyon C$’ın üzerinde altın ve dövizin çalındığı büyük bir hırsızlıkla bağlantılı olarak altı kişinin tutuklandığını duyurdu. Bir yıl önce meydana gelen soygun, Kanada tarihindeki en büyük altın hırsızlığı olarak tanımlanıyor.

Aralarında iki eski Air Canada çalışanının da bulunduğu grup, İsviçre’den 400 kg ağırlığında 6.600 külçe altın ve çeşitli para birimlerinde 2,5 milyon C$ içeren bir sevkiyatı çalmak için sahte bir havayolu faturası kullanmakla suçlanıyor. Ayrıntılı plan bir Air Canada kargo tesisinde gerçekleştirilmiştir.

Peel bölge polisi Çarşamba günü düzenlediği basın brifinginde dokuz şüphelinin isimlerini açıklayarak haklarındaki 19 suçlamayı özetledi. Şüphelilerden beşi Kanada’da yakalandı ve yargılanmayı beklerken kefaletle serbest bırakıldı. Bir diğer şüpheli ise Pennsylvania’da ateşli silahlarla yakalandı ve şu anda ABD’de gözaltında tutuluyor. Yetkililer kalan üç şüpheliyi aktif bir şekilde arıyor ve Kanada çapında tutuklama emri çıkarttı.

Olaya adı karışan Air Canada çalışanlarından biri açığa alınmış, diğeri ise suçlamaların duyurulmasından önce havayolu şirketinden ayrılmıştı. Devam eden hukuki süreç nedeniyle yorum yapma imkanı kısıtlı olan Air Canada, açığa alma işlemini doğruladı.

Peel bölge polisi, ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu ile işbirliği içinde yürüttüğü soruşturma sırasında yaklaşık bir kg altın ve yaklaşık 434.000 Kanada Doları tutarında para ele geçirmeyi başardı. Dedektif Çavuş Mike Mavity, çalınan altının muhtemelen eritildiğini ve elde edilen gelirin ateşli silah alımlarını finanse etmek için kullanıldığını öne sürdü. Polis toplamda, çalınan altından elde edilen parayla satın alındığına inanılan 65 kadar ateşli silah ele geçirdi.

Hırsızlık aynı zamanda Miami merkezli bir güvenlik hizmetleri sağlayıcısı olan Brinks’in Air Canada’ya karşı dava açmasına da yol açtı. Ekim ayında açılan dava, havayolu şirketini soygunla ilgili olarak ihmalkarlıkla suçluyor. Brinks, İsviçre bankası Raiffeisen Schweiz ve değerli metaller şirketi Valcambi tarafından değerli eşyaların Zürih’ten Toronto’ya taşınması için görevlendirilmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kurucasile-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu